“Fyzická zdatnosť je prvým znakom šťastia“ J.H.PILATES

Často kladené otázky

Čo je Pilates?

  • Efektívna metóda cvičenia, ktorá vytvára rovnováhu svalových skupín prostredníctvom ladných a koordinovaných pohybov tela s maximálnou koncentráciou mysle.
  • Zameraná na posilnenie „centra tela“, niekedy známym pod menom „core, powerhouse“. Centrum tela zabezpečuje celkovú dynamickú rovnováhu tela počas každodenných pohybových činností. Reaguje na zmenu polohy tela a pozície končatín voči gravitačnej sile. Pravidelným cvičením sa postupne nadobúda a obnovuje narušená rovnováha, ktorá je výsledkom nesprávnych pohybových návykov, zranení, pooperačných stavov a iné.
  • Cvičením sa obnovuje rozsah pohybov v kĺboch (bedrový kĺb) , nahradí sa pružnosť svalov a tým sa dosiahne rovnováha v tele.
  • PILATES cvičenie môže byť prispôsobené akejkoľvek fyzickej zdatnosti - od začiatočníkov až k zdatným športovcom. Dokonca aj pre ľudí s bolesťami svalov, po operáciách a po úrazoch.
  • Cvičenie prebieha na podložke s použitím rôznych cvičebných pomôcok (over ball, Pilates kruh, valec a iné), na cvičebných strojoch (reformer, wunda chair).

Meno po zakladateľovi

PILATES nesie meno po zakladateľovi J. H. Pilatesovi, ktorý svoju metódu cvičenia presadzoval začiatkom 20. storočia. V tom období bola jeho metóda cvičenia určená pre každodenných ľudí – ako forma PREVENCIE proti bolestiam pohybového aparátu a následne každodenné kondičné cvičenie pre celkovú zdatnosť.